ZIEMASSVĒTKU PANTIŅI UN TICĒJUMI LIELIEM UN MAZIEM

Ziemassvētki ir gada gaidītākie svētki kā lieliem tā maziem. Neatņemama sastāvdaļa visās ģimenēs ir Ziemassvētku pantiņi, kas tiek skaitīti pie eglītes, lai saņemtu dāvanas. Dažādi Ziemassvētku pantiņi mums tiek mācīti jau no mazām dienām un pantiņš par pīrāgu, kuram abi gali apdeguši, noteikti ir populārākais. Laikam ritot, mainās arī pantiņu un dzejolīšu meklēšanas iespējas. Protams, ka mūsdienās vispopulārāk ir to darīt ar interneta starpniecību. Šādi pantiņus ir iespējams atrast daudz ātrāk. Atliek atrast īsto un jau pavisam drīz tiksiet pie Salatēva maisā paslēptajām Ziemassvētku dāvanām.

KĀDAS DĀVANAS IZVĒLĒTIES ZIEMASSVĒTKOS DRAUGIEM?

Dāvanas nekad nav bijis noteicošais svētku svinēšanas iemesls, jo kopā būšana un jauku atmiņu veidošana sniedz daudz lielāku gandarījumu kā taustāmas mantas. Daudziem šie ir mīļākie un siltākie gada svētki, par spīti tam, ka tiek atzīmēti gada aukstākajā periodā, tiek spēlētas spēles un piekoptas dažādas Ziemassvētku tradīcijas. Ziemassvētku laikā cilvēki kļūst saticīgāki, labestīgāki un iegrimst pārdomās par to, ka aizvadīts vēl viens gads un kas tajā ir mainījies salīdzinoši ar iepriekšējo. Daudzi izvēlas dāvināt nozīmīgas dāvanas, nevis bezpersoniskus niekus, jo tas norāda uz rūpēm. Arī nelielas dāvaniņas vienmēr liks pasmaidīt. Dažādi svētku pantiņi un novēlējumi noteikti paspilgtinās Ziemassvētku vakara piedzīvojumus.

ZIEMASSVĒTKU SVINĪBU TRADĪCIJAS PASAULĒ

Saprotams, ka citu valstu Ziemassvētku ticējumi un tradīcijas var būt atšķirīgi. Arī svētku svinēšanas laiks var variēt pa pāris nedēļām, jo, piemēram, pareizticīgo Ziemassvētki tiek svinēti divas nedēļas vēlāk – 7. janvārī Tas skaidrojams ar 15.gadsimtā notikušo kalendāru maiņu, kad, Eiropai pārejot pie Gregora kalendāra laika uzskaitījumam, Austrumu baznīca turpināja izmantot Juliāna kalendāru. Ziemassvētkos daudzi arī izvēlas ieturēt gavēni, taču vēl kāds pieturas pie vēl atšķirīgākām svētku svinēšanas paražām. Svētku būtība paliek nemainīga, tādēļ nav pareizu vai nepareizu svētku sagaidīšanas tradīciju. Arī daļa latviešu Ziemassvētkus svin vēlāk, kopā ar pareizticīgo konfesiju pārstāvjiem.

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *